DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21153710,23%
Siirt
33°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YAĞMA ( GASP ) SUÇU

ABONE OL
16.11.2021 09:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yazımızda halk arasında çoğunlukla Gasp ak bilinen Yağma suçunu oluşturan halleri, yağma suçunun işlenmesi durumunda öngörülen cezaları, yağma suçunda cezayı arttıran nitelikli halleri ve yine yağma suçunda verilecek olan cezayı hafifleten bazı halleri ele alacağız.

Yağma Suçu Türk Ceza Kanunda Malvarlığına Karşı Suçlar başlığı altında düzenlenmiştir.  

Yağma, bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden ya da malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından bahisle tehdit ederek veya cebir kullanarak, bir malı teslime veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur kılmak fiili şeklinde tanımlanmaktadır.

Ayrıca Yağma suçu, cebir veya tehdit kullanılarak mağdurun, kendisini veya başkasını borç altına sokabilecek bir senedi veya var olan bir senedin hükümsüz kaldığını açıklayan bir vesikayı vermeye, böyle bir senedin alınmasına karşı koymamaya, ilerde böyle bir senet haline getirilebilecek bir kâğıdı imzalamaya veya var olan bir senedi imha etmeye veyahut imhasına karşı koymamaya mecbur edilmesi şeklinde de işlenebilmektedir. 

Belirtmek gerekir ki mağdurun, herhangi bir vasıta ile kendisini bilmeyecek ve savunamayacak hale getirilmesi de, yağma suçunda cebir ( zor kullanma ) sayılmaktadır.

Gasp suçunun yukarıda detaylıca izah ettiğimiz şekillerde işlenmesi durumunda faile 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülmüştür. İzah ettiğimiz haller yağma suçunun basit halleridir. Suçun, Türk Ceza Kanunda belirtilen bazı bazı özel şekiller, kişiler ve maksatlar ile işlenmesi durumuna nitelikli hal denmektedir. Nitelikli haller ile suçun işlenmesi halinde faile verilen cezalar arttırılmaktadır. Aşağıda Yağma Suçu kapsamındaki nitelikli halleri daha detaylı bir biçimde ele alacağız. Ayrıca yağma suçunun işlenmesi sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hallerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler de uygulanmaktadır.

Yağma Suçunun Nitelikli Halleri

Yağma Suçunun;

 * Silahla işlenmesi durumunda

 * Kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle

 * Birden fazla kişi tarafından birlikte,

 * Yol kesmek suretiyle ya da konutta, işyerinde veya bunların eklentilerinde,

 * Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

 * Var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak,

 * Suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla,

 * Gece vaktinde,

İşlenmesi hâllerinde, fail hakkında 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına hükmolunmaktadır.

Görüldüğü üzere suçun yukarıda ki haller şeklinde işlenmesi durumunda faile verilecek ceza ciddi anlamda arttırılmaktadır. 

Yağma Suçunda Daha Az Cezayı Gerektiren Hâl

Kişinin bir hukuki ilişkiye dayanan alacağını tahsil amacıyla karşısındakine tehdit veya cebir kullanması halinde ancak olaya ilişkin olarak tehdit veya kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanabilmektedir. Ayrıca belirtmek gerek ki Yağma suçunun konusunu oluşturan malın değerinin azlığı nedeniyle, faile verilecek olan ceza üçte birinden yarıya kadar indirilebilmektedir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP