DOLAR 32,5181 0.19%
EURO 34,6054 0.13%
ALTIN 2.489,560,14
BITCOIN 20821351,68%
Siirt
20°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SEYAHATNAME’DE KADİM BİR BELDE: SİİRT

ABONE OL
16.09.2021 15:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siirt; Mezopotamya ve Anadolu coğrafyaları arasında bir kesişme noktasında bulunmasından dolayı, birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış, kadim bir memleket olma özelliği ile tarihin her safhasında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Birçok köken ve inançtan insan topluluklarını bünyesinde barındırması sebebiyle kozmopolit bir şehir hüviyetinde olan Siirt; birçok yönden oldukça zengin unsurlar taşıyan, ender şehirlerden bir tanesidir.
Böylesi önemli bir şehir, tarih boyunca farklı gezginlerin uğrak noktası olduğu gibi, 17. yüzyılda yaşamış olan ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin de ilgisine mazhar olmuş ve onun ünlü eseri Seyahatname’de kendisine yer bulmuştur. Eserde Siirt ile ilgili siyasi, tarihi, coğrafi, dini, linguistik, ekonomik, antropolojik, sosyolojik ve kültürel bilgiler verilmiştir.
Aşağıda okuyacağınız bilgiler, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçen orijinal metinden alınmıştır.

“İran Şahı Yezdicerd tarafından kurulan Siirt, kadim bir beldedir. Krallardan krallara intikal edip en sonunda Hz. Ömer evlatlarından olan Hazreti Abdullah tarafından Yezidi kavimlerin elinden alınarak fethedilmiştir.
Şehrin Arap dilinde ismi Dar-ı Said’dir. Esasen Arapça konuşan buranın halkı Kürtçe, Türkçe ve Ermenice de bilirler. Şeriata göre hükmeden bir kadıları vardır ki Şeyhülislam’dır. Ayrıca dört mezhepten de müftüleri vardır.
Bu süslü şehir, Dicle nehrinin doğu yönünde Dicle nehrinden yarım merhale uzakta dağlar içinde, iki tarafı ağaçlı yollardan gidilen cennet bağları içinde Rıdvan bahçesi gibi huzur dolu bir bahçedir.
Bu şehir içinde ahşap binalar nadir olup tamamı kargir (cas), güzel ve hoş kubbelerle kurulu, sevimli, mamur ve süslü evlerdir.
Buğdayı ve pirinci, ful(küçük taneli bir cins bakla) ve bezelye, kırmızı havucu, tulga yemeği son derece meşhurdur. Beyaz ekmeği lavaş adıyla bilinir. Köftesi ve türlü meyveleri, inciri, bıttımı ve fıstığının şöhreti dağı, taşı süsleyip bütün memleketlere yayılır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP