DOLAR 32,6057 0.38%
EURO 34,7710 0.02%
ALTIN 2.495,460,46
BITCOIN 20234881,85%
Siirt
22°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MÜLKÜN TEMELİ

ABONE OL
09.10.2021 23:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Dünyadaki en özel ve en anlamlı duygu hangisidir?” diye sorarsanız, hiç tereddüt etmeden: “Adalet duygusudur.” derim.

Çünkü adalet bir ferdin değil, bütün toplumun menfaati demektir. Çünkü adalet akan gözyaşlarını dindirmektir. Çünkü adalet yaralara merhem sürmektir. Çünkü adalet saadettir, selamettir. Çünkü adalet, herkese hakkettiğini vermektir.

Adaletin olduğu yerde çalışmaya, muvaffakiyete ve kabiliyete inanç vardır. Emeğe saygı, çabaya güven, yaşamaya arzu vardır. Sevgi ve paylaşım vardır. Herkesin yüzünde tebessüm, kalbinde memnuniyet vardır. Adaletle tahkim edilen yer; kıskançlıktan uzak, huzursuzluktan münezzeh ve isyandan berîdir.

Bir babanın çocukları arasında, bir amirin memurları arasında ve bir yöneticinin halkı arasında adalet tesis etmeyi başarması, o yeri cennetten bir köşeye çevirmesi demektir.

Buna mukabil, adaletin mumla arandığı yerde ise bencillik, öfke ve nefret muhakkaktır. Herkeste isteksizlik, her yerde iştahsızlık, her şeyde bıkkınlık vardır. Çalışmaya, muvaffakiyete ve kabiliyete güvensizlik kaçınılmazdır. Kanatlar kırık, yüzler çatık, gönüller buruktur.

İşte sırf bu sebeple…

Her ne pahasına olursa olsun ve neye mal olursa olsun, adaleti muhabbet ve menfaatten üstün tutmalıyız.

Sevdiklerimizin aleyhine, sevmediklerimizin lehine de olsa adaleti gözetmeli; hislerimize, heva ve heveslerimize kurban etmemeli, böylece kendi şahsi hesaplarımızın tuzağına düşmemeliyiz. Canımızı acıtsa da içimizi yaksa da hakkaniyetle hareket etmeli, bunun için bir an bile tereddüt etmemeliyiz. Zira yarın, canımız acımasın diye yıktığımız adaletin enkazı altında can çekişebileceğimizi unutmamalıyız. Çünkü adaletle abad olmayan yapılar en kısa zamanda çürüyüp bozulur ve en sonunda yıkılır.

Bu yüzden adalet sadece mülkün değil, aynı zamanda selametin ve sükûnetin de temeli ve teminatıdır.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • abdullah

    adalet bir duygu degil ki :)))

    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP