Siirt’te pekmez ve pestil telaşı başladı

Siirt’te pekmez ve pestil telaşı başladı

ABONE OL
05.09.2022 12:59
Siirt’te pekmez ve pestil telaşı başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siirt’te üzüm hasadının başlamasıyla birlikte pekmez ve pestil yapımına başlandı.

Tarlalarındaki üzümleri toplayan köylüler, pekmez ve pestil için kazan kurmaya başladı. Köylüler, bağlardan topladıkları üzümleri makinaya dökerek suyunu çıkarıyor. Üzüm suyundan elde edilen şıra, kazanlarda saatlerce kaynatılıp pekmeze dönüştürülüyor. Hazırlanan üzüm suyu sürekli dönüşümlü olarak karıştırılırken, kaynar vaziyette kovalara alınarak temiz bezlerin üzerine incecik serilip kurumaya bırakılıyor. Kuruduktan sonra üreticiler, mahsulleri şehir merkezine getirip satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Pestil ve pekmezin yapım aşamasının oldukça zor olduğunu belirten üretici Yunus Eşin, bu iş için çok ince ustalık gerektiğini ve pekmez ve pestil yapım işi köylülerin geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Eşin, “Bugün hasada başladık. Bu üzüm hem pekmez oluyor hem de pestil. Yaptığımız pestil ve pekmezi Siirt’e getirip satıyoruz” dedi.

Sevinç, “Çiftçiyiz, uğraştığımız bağ ve hayvancılıkla geçimizi sağlıyoruz. Şimdi pestil zamanımızdır. Beyaz üzümü topluyoruz pestil yapıyoruz. Siyah üzümü de pekmez yapıp satıyoruz” şeklinde konuştu. – SİİRT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı 

En az 10 karakter gerekli