DOLAR 32,4985 0.13%
EURO 34,6465 0.25%
ALTIN 2.491,870,24
BITCOIN 1964163-2,59%
Siirt
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Siirt TV
  • Gündem
  • SİİRTLİ KANAAT ÖNDERLERİNİN DE KATILDIĞI “AŞİRETLER ÇALIŞTAYI” SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

SİİRTLİ KANAAT ÖNDERLERİNİN DE KATILDIĞI “AŞİRETLER ÇALIŞTAYI” SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

ABONE OL
20.10.2021 12:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadim Aşiretler Federasyonu tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaklaşık 400 kanaat önderi ve aşiret temsilcisinin katılımıyla “Aşiretler Çalıştayı” düzenlendi. Van’da düzenlenen toplantıda sonuç bildirgesi yayınlandı.


Siirt’ten de aşiret önderlerinin katıldığı sonuç bildirgesinde şu konulara dikkatler çekildi: “Kadim Aşiretler Federasyonu, kuruluşunun 5. Yıl etkinliği kapsamında düzenlediği Kültür Çalıştayı toplantısını 15-16 Ekim 2021 tarihleri arasında Van’da gerçekleştirdi. Toplantıya Doğu ve Güneydoğu illerinden yaklaşık 400 aşiret temsilcisi ve kanaat önderi katıldı. Toplantının ilk kısmında açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Toplantının ikinci kısmında ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin modere ettiği ve raporladığı yaklaşık 150 kişinin katılımı ile bir çalıştay gerçekleştirildi. Aşiretler ile ilgili, bölgenin ve ülkenin sorunlarının ve çözüm önerilerine yönelik geniş tartışmaların olduğu çalıştayda şu hususlar ön plana çıkmıştır:


●Bölgenin tarım ve hayvancılığa bağlı olan ekonomik sorunların son yıllarda çok derinleştiği ve devletin bu alanlarda başta tamamlanmamış GAP ve DAP projeleri olmak üzere bu alanda yeterli adımları atmadığı bunun da başta aşiretler olmak üzere bölgenin sosyo-ekonomik yapısını olumsuz etkilediği vurgulanmıştır.


●Doğu ve Güneydoğu meselelerinin farklı boyutlarına vurgu yapılarak bütün kanaat ve aşiret önderleri bu meselelerin çözülmesi gerektiğine işaret etmiştir.


●Son dönemde bölgede görev yapan bazı bürokratların ve siyasi temsilcilerin, hem aşiret temsilcileriyle hem de halkla olan diyaloglarının çok yetersiz olduğu, bunun yanında söz konusu aktörlerin liyakat ve ehliyet sahibi insanlar arasından seçilmediği, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini altını çizilmiştir.


●Devleti temsil eden bütün aktörlerin ve birimlerin, bölgede toplumsal sorunların çözümünde başat rol oynayan kanaat ve aşiret önderleriyle olan iletişimini aniden ve çok hızlı terk ettiği, bunun da toplumsal dokuda bir boşluğa yol açtığı vurgusu yapılmıştır.


●Toplumsal barış, birlik ve birlikte yaşam hususunda Türkiye’de yaşayan Kürtler kadar komşu ülkelerde yaşayan Kürtlere yönelik dil, üslup ve yaklaşımlarda bütünleştirici bir söylemin inşa edilmesi gerektiğinin altını çizilmiştir.


●Aşiretler, toplumsal barışın inşasında tarihsel olarak her zaman rol aldıklarını, günümüz için de aynı rolü yerine getirebilecek potansiyele sahip olduklarını dile getirmişlerdir.


●Bölge için hayati önem taşıyan, yerel ve genel seçimlerde isabetli ve sağlıklı bir temsiliyetin bütün partiler tarafından sağlanamadığı, bunun sağlanabilmesi için kanaat önderleri ve aşiret temsilcilerinin de görüşlerinin alınmasının toplumsal fayda açısından çok önemli olacağı vurgulanmıştır.


●Aşiretlerin ve kanaat önderlerinin değişime açık olduğu, 1990’larla başlayan zorunlu göçler sonucunda kentlere yerleşmeleriyle birlikte ekonomik, sosyal, kültürel ve nüfuz açısından sorunlarla karşılaşmalarına rağmen bugün değişen ve dönüşen dünyanın kodlarına entegre olmaya çalışan bir yapı içinde olduklarını vurgulamışlardır.


●Aşiretlerin hem popüler kültürdeki temsiliyetlerinin (sinema filmleri, diziler vb.) hem de medyadaki yansıma biçimleriyle birlikte aşireti anlatmak için müracaat edilen feodal gibi kavramsallaştırmaların, aşiret gerçeğini yansıtmadığı gibi aşireti ve aşiret üyelerini tahkir eden bir husus oluşturduğu vurgulanmıştır.


●Gençler arasında madde bağımlılığının ve yanlış fikirlerin artmaması için manevi değerlere daha fazla önem verilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulamışlardır.


●Yüzlerce yıllık kadim bir geçmişi olan ve toplumsal sorunların çözümünde aktif rol oynayan aşiretler, bugün ve gelecekte de aynı rollerinin yanında, sosyo-kültürel bir ünite olarak varlıklarını korumaya devam etmek istediklerini belirtmişlerdir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP