DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21086932,18%
Siirt
°

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Partilerin güdümünde hareket etmiyoruz”

“Partilerin güdümünde hareket etmiyoruz”

ABONE OL
02.09.2021 12:02
“Partilerin güdümünde hareket etmiyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zorava’nın üzerine yapılmak istenen HES’e karşı mücadele eden Zorava’ya Dokunma Platformu, yaptığı açıklamada, partilerin güdümünde hareket etmediklerini belirtti.

Partilerin güdümünde hareket ettikleri algısını oluşturanları kınadıkları belirtilen açıklamada, “Bizler; bu masumane ve haklı taleplerle yola çıkmamıza rağmen sanki bazı grupların veya partilerin güdümünde hareket ediyormuşuz gibi algı oluşturanlar, bu çayda HES yaptığında en fazla menfaati sağlayacak olan müteahhit firmaları ve onların destekçileri olduğunu düşünmekteyiz. Baraja karşı doğa savunucuları veya partilerin olması bizim onların güdümünde hareket ettiğimiz anlamına gelemez. Bu algıyı oluşturmaya çalışanlarının aynı çevrelerin olduğunu düşünüyor ve onları da şiddetle de kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“Tüm bu yapılanlara seyirci kalmak mümkün mü?”

Bu hatadan dönmesi için demokratik ve hukuki olan yollara başvuracaklarının vurgulandığı açıklamada, “Köyümüzün sınırlarında çıkan Zorava Çayına yapılması düşünülen barajla birlikte bizim topraklarımız, bizim yıllardır bin emekle yaptığımız bağlarımız, bahçelerimiz; bizim gözümüz gibi bakarak büyüttüğümüz fidanlarımız, koca koca ağaçlarımız, ormanlarımız su altında kalacak. Tüm bunlar yaşanacak iken bizim buna seyirci kalmamız mümkün mü? Ateş düştüğü yeri yakar derler ya bizim yüreğimiz yanıyor, bizler bu yanan yüreğimizle yapılan bu hatadan dönülmesi için ne yapılması gerekiyorsa onun endişesiyle sağa sola koşuşturuyoruz. İnsanların hata yapabileceğini gibi yetkili kurumlarımız da insanlardan oluşan bir kurum olarak hata yapabileceğini düşünerek bu hatadan dönmesi için demokratik ve hukuki olan yollara başvurmak için Kuşdalı (Şavuran) Köylüleri olarak tamamen köylülerinden oluşan bu platformumuzu kurduk.” cümleleri yer aldı.

Yapılan açıklmanın devamı ise şöyle:

Bilindiği gibi ;28 Ağustos 2021 Pazar günü köyümüzün sınırlarında “İl Özel İdare Meclisi” tarafından verilen HES projesinin kararının iptali için Platform olarak; “Kuşdalı Köylülerinin yoğun yaşadığı ilimizin merkezinde bulunan GAP taksi civarında , sadece köylülerimizin ve yerel basının davet edildiği bir basın açıklaması yapma girişimimiz oldu. Ancak il Emniyet Müdürlüğüne bağlı Güvenlik Şube yetkilileri tarafından; İl İdare Kurulu 18 Ağustos 2021/076 sayılı (……….“5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11’ inci maddesi hükümleri ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17’nci – 19’uncu maddeleri, gereğince; ilimiz sınırları içerisinde (il merkezi, ilçeler ve jandarma sorumluluk bölgeleri dâhil) 18.08.2021 – 01.09.2021 tarihleri arasında (15) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR……… ) kararının olduğunu bizlere tebliğ edilmesiyle birlikte toplanan köylülerin sessiz bir şekilde dağılmasını platform temsilcileri ve görevli polis memurları tarafından sağlanmıştır. Bu durumla ilgili basında ve sosyal medyada çıkan görüntülere bakıldığında bu durum daha da anlaşılacağını düşünmekteyiz. Ayrıca olayla ilgili yerel basında yazıldığı gibi “valilik engelledi, izin verilmedi” şeklindeki açılamalar bizler tarafından verilmediği gibi bizleri de bağlamamaktadır.

Geçen açıklamamızda da söylemiştik tekrar söylüyoruz, Zorava’nın alternatifi yoktur; ancak enerjiyi üretmenin alternatifi vardır. Bereketli topraklarımızın, bize nefes veren ağaçlarımızın alternatifi yoktur. Bir Zorava’yı öldürüp başka Zorava’ları yeşertemezsiniz.

“Zorava’ya sahip çıkmanın ideolojisi olmaz”

Bunun için diyoruz ki Zorava’ya sahip çıkmanın idelojisi olamaz, aklı başında her bir ferdin anlayacağı bir husustur. Bu konu siyasal üstü bir konu olup tamamen vicdani ve insani bir konudur. Vicdan sahibi olan doğaya azıcık saygısı olan ve ben insanım diyen herkes bu doğa karara karşıdır. Bizler tüm ideolojik kaygılardan uzak tamamen insani ve haklı nedenlerle bir araya gelmiş Zoravaya Dokunma Platformu olarak tekrar çağrıda bulunuyoruz, hangi düşünceden olursanız olun, hangi parti veya grubun içinde olursanız olun bu olaya sessiz kalmayın, bize destek verin. Kaybetsek hepimiz kaybederiz, kazansak hepimiz kazanırız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP