DOLAR 32,2183 0.01%
EURO 35,1143 0.19%
ALTIN 2.507,180,27
BITCOIN 2135561-1,13%
Siirt
24°

KAPALI

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Siirt TV
  • Manşet
  • “İLK ÖNCELİĞİMİZ, KOVİD-19 SALGININIYLA MÜCADELE OLAMALIDIR”

“İLK ÖNCELİĞİMİZ, KOVİD-19 SALGININIYLA MÜCADELE OLAMALIDIR”

ABONE OL
02.09.2021 16:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi sürecinde ilimizdeki vaka sayılarının azaltılması yönünde alınacak tedbirler, aşılama faaliyetlerinde gelinen son durum, 6 Eylül’de açılacak okullar ile ilgili tedbirler ve dinamik denetim sürecinin görüşüldüğü, Genişletilmiş İl Pandemi Kurulu Toplantısı, Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya,

Vali Yardımcıları Resul Özdemir, Samet Öztürk, İl jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, 3. Komando Tugay Komutan Vekili Albay Gaffar Gören, İlçe Kaymakamları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Merkez Mahalle Muhtarları ve kurum müdürleri katıldı.

Siirt Halk Sağlığı Hizmetleri Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Cansu Karabiber tarafından koronavirüs salgınına karşı kentte yürütülen çalışmalar, aşılama durumu ve salgın ile ilgili son güncel istatistiki verilere ilişkin sunum yapıldı.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip’te, 6 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim ile ilgili tüm okullarda tedbirlerin alındığını, il genelinde 5800 öğretmen ve yaklaşık 90 bin öğrencinin pazartesi ders başı yapacağını söyledi.

Edip, İl genelinde aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 81,8 olarak belirlendiğini, yaş itibariyle öğrencilerimizin aşılanması için de İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız ortak çalışma sonucunda belirlenen takvime göre çalışma başlatılacağını belitti.

Yapılan sunum ve konuşmaların ardından kurul üyelerine hitap eden Vali Hacıbektaşoğlu “İl genelinde başta fedakâr sağlık çalışanlarımız olmak üzere toplumun tüm kesimleri ile birlikte Kovid-19 salgınına karşı toplumsal birliktelik içinde bir mücadele verdiklerini söyledi.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ilk önceliği, Kovid-19 salgınıyla mücadele olduğunu hatırlatan Vali Hacıbektaşoğlu, Siirt il genelinde Ağustos ayında günlük vaka sayılarının 500’ten dün itibariyle 93 ‘e indiğini, vakalarda düşüş yaşandığını, bu düşüş bizi yanıltmasın, rehavete kapılmadan bireysel tedbirleri katı bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz.

Aşı ile toplumsal bağışıklık sağlanana kadar, kent genelinde aşı seferberliğinin tüm hızıyla devam edeceğini Kaydeden Vali Hacıbektaşoğlu bu salgını yenmenin tek yolu aşı olmak ve tedbirlere uymakla mümkün olduğunu ifade etti.

Tüm vatandaşları bir kez daha aşı olmaya davet eden Vali Hacıbektaşoğlu, Vatandaşlarımızın kalabalık ortamlardan mutlak suretle uzak durmalarını, maskenin kurallara uygun bir şekilde takılmasını, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin  hayati derecede  önemli olduğunu kaydetti.

Kovid-19 salgının seyrine göre alınacak tedbirlerin masada hazır olduğunu belirten Vali Hacıbektaşoğlu, 6 Eylül Pazartesi’den itibaren Okul, Sinema, Tiyatro, Konser gibi kalabalık yerlere gideceklerle, Otobüs, Uçak, Tren ve benzeri toplu taşıma araçlarını kullanacak 18 yaş üzeri vatandaşlarımızdan PCR negatif testi istenecektir. Aşısı tamamlanmış ya da hastalığı geçirmiş olanlardan ayrıca PCR testi istenmeyecektir. Vatandaşlarımızdan isteğimiz bir an önce aşılarını yapmalarıdır. Mobil aşı ekiplerimiz vatandaşlarımızın hizmetindedir.” dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu, pandemi sürecinde mesai mevhumu gözetmeksizin fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza, güvenlik güçlerimize, katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine, gönüllülerimize, kanaat önderlerine, basın kuruluşlarına kısacası destek ve katkı sunan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantı görüş, önerilerin ardından sona erdi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP