DOLAR 32,2183 0.01%
EURO 35,1143 0.19%
ALTIN 2.507,180,27
BITCOIN 2135561-1,13%
Siirt
24°

KAPALI

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Büryan kebabını Adanalılarla buluşturan büryancı, siparişlere yetişemiyor!
  • Siirt TV
  • Manşet
  • Büryan kebabını Adanalılarla buluşturan büryancı, siparişlere yetişemiyor!

Büryan kebabını Adanalılarla buluşturan büryancı, siparişlere yetişemiyor!

ABONE OL
18.11.2021 15:26
Büryan kebabını Adanalılarla buluşturan büryancı, siparişlere yetişemiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SİİRT BÜRYANI (PERİVE) TÜRKİYE GENELİNE YAYGINLAŞIYOR

Siirt’te özel yemek kabul edilerek tescil edilmiş olan BÜRYAN (PERİVE) Türkiye genelinde yaygınlaşıyor. Siirt Büryanının, özellikle Siirtlilerin yoğun oldukları illerin lokantalarında da yer aldığı bilinmekte. Asgari 30 ilde SİİRT BÜRYANI (PERİVE) PİŞİREN LOKANTALAR bulunmakta. İstanbul, Ankara, Mersin, Antalya, Batman, Şırnak, Diyarbakır ve daha bir çok illerde sadece büryan satışı üzerinde çalışan lokantalar var.

Adana’da da büryan üzerinde çalışan bir lokantanın açıldığı, tek büryancısının da siparişlere yetişemediği belirtilmekte. Adanalılardan büryan kebabına yoğun ilgi gördüğünü belirten İşletme sahibi Cihangir Korkmaz: “Günde 4 kuzu bitiyor, taleplere yetişemiyoruz” Siirt’in meşhur lezzetlerinden büryan kebabını Adanalılarla buluşturan büryancı, siparişlere yetişemiyoruz diyerek, sadece Adana’da yaşayan Siirtlilerin değil, Adanalıların da Büryan yemeğine büyük ilgi gösterdiklerini vurgulayarak, (bu gidişle büryan, Adana kebabını da geçecek) demektedir.

Siirt’in meşhur lezzetlerinden büryan kebabını Adanalılarla buluşturan büryancı, siparişlere yetişemiyor. Günde 4 kuzunun bittiğini belirten işletme sahibi, “Büryanda yağlı. Adanalılar da yağlı sevdiği için inanılmaz talep var. Sosyal medya sayesinde de çevre illerden gelenler var” dedi.

Siirt’in tescilli lezzeti büryan kebabı, kentte özel yapılan tandırlarda pişirilerek satışa sunuluyor. Adana’daki Cihangir Kebap’ın sahibi Cihangir Korkmaz ise Siirt’in tescilli lezzetini Adana’daki işletmesinde sunmak istedi. İş yerine özel tandır hazırlayan Korkmaz, Siirt’ten özel büryan kebabı ustaları da getirdi.

“TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ”

Sosyal medya sayesinde de tanıtımını yapan Korkmaz, siparişlere yetişememeye başladı. Günde 4 kuzunun bittiğini söyleyen ve müşterilerin yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Cihangir Korkmaz, “Adana’da kebabın dışında büryanı tanıtmak istedik. Adana’nın ilk ve tek büryancısıyız. Büryan bizim Doğu Anadolu’da Siirt ve Bitlis yöresine ait bir yemektir. Orada ki lezzeti burada ki hemşerilerimize getirmek istedik. Büryan kebabı sabahları hazırlanıyor. 3 metrelik kuyuda bakır kazanlarda yapılıyor. Günde 4-5 kuzu bitiriyoruz. 4 ay önce açmamıza rağmen taleplere yetişemiyoruz. Akşam 6’da bitiriyoruz. Adanalılar çok seviyor. Büryan da yağlı, Adanalılar da yağlı sevdiği için inanılmaz talep var. Sosyal medya sayesinde de çevre illerden gelenler var” diye konuştu.

Büryan kebabı yemeğe gelen Ayşegül Yıldırım ise çok sevdiğini söyleyerek, “Çok merak ettim, ilk defa deniyorum ve lezzet inanılmaz. Herkese tavsiye ediyorum. Büryan kebabını sosyal medyadan gördüm ve geldim” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP