DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21578780,12%
Siirt
23°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“BİZ KÖYLÜ HALKI OLARAK BU HES’LERE KARŞIYIZ”

ABONE OL
27.10.2021 20:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Kuşdalı köyüne yakın Zorava Çayı üzerine yapılmak istenen ikinci HES projesine köylüler karşı çıkıyor.


Zorava’ya Dokunma Platformu Sözcüsü Mustafa Kurt, “Karşıda gördüğünüz baraj 2014 yılında yapıldı. Yapıldığı dönemde burada halk yoktu. Herkes bazı nedenlerden dolayı şehirlere göç etmişti. Burayı yaptıkları zaman tepki verecek her hangi birilerini bulamadıkları için hemen alelacele burayı yaptılar. Halk köye dönüş projelerinden sonra köylerine gelmeye başladı. Geldiklerinde ne görsünler? Gördüğünüz gibi bütün doğayı katlettiler. Darmadağın ettiler.” dedi.


HES’in büyük tahribatlara yol açtığını belirten Kurt, “HES’in yapmış olduğu tahribatı kendi gözlerimizle görüyoruz. Şu an bir HES yapıldığı zaman hiç kimsenin onay vermeyeceği bir görüntü verdi buraya. Halk köye döndükten sonra kendi tarlarını, bağlarını, bahçelerini ekmeye başladılar. Yıllardır biriktirdikleri emeklerini karşılığını gelip buralara göndüler. Büyük bir umutla, çocuklarının geleceği için büyük bir hevesle geldiler buraya.” ifade etti.


“HES’lerin yapılması tam bir doğa katliamıdır ve suyun yok olması demektir”


Şu an burayı tahrip eden doğa katliamcıları ikinci bir HES yapmaya çalışıyorlar. Şu an suyun yüzde 80’inini kestiler, yapılacak olan ikinci HES de suyun tamamen kesilmesine neden olacaktır. Biz köylü halkı olarak bu HES’lere karşıyız. Zaten bu HES’lerin yapılması tam bir doğa katliamıdır ve suyun yok olması demektir. İkinci HES yapıldığı zaman tabii herkesin bu birinci HES’i gördükten sonra yaşanan tahribatı sineye çekecek bir hali de yok.


“HES’in yapılması halkın tamamının bu köyü boşaltması demektir”


Köylülerin gidecek yeri olmadığını söyleyen Kurt, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:


“Burayı yapan insanlar biraz para kazabilecekler, yeterince kendileri zengin olabilecekler, her yere gidebilecek durumları vardır fakat bu halkın gidebilecek hiçbir yeri yoktur. Başka gidebilecekleri, çocuklarını okutabilecekleri bir imkan da yok. Bu HES’in yapılmasıyla birlikte bu halkın tamamının bu köyü boşaltması demektir. Doğasız bir yer olacaktır.


Buradan bütün Siirt’in mülkü amirine de sesleniyoruz. Sayın valimize, Eruh Kaymakamlığına, Belediye Başkanına, Siirt’in seçilmiş milletvekillerine de sesleniyoruz. Gelsinler kendi gözleriyle görsünler. Bu halkın dertlerini, sesini bir duysunlar. Buranın ne kadar kötü bir hal aldığını görsünler. ÇED raporuna göre buranın ağaçlandırılması lazımdı, köylü halkının bütün sorunlarını gidermeleri gerekiyordu. Fakat gördüğünüz gibi ne bir ağaç ne de bir yol düzenlemesi hiçbir şey yapılmamış.


Buradan bütün Siirt halkına da sesleniyoruz. Yaz ayrında piknik yapmak için geldikleri rahat etmek için geldikleri yeri bir daha bulamayacaklar. Çünkü su olmayacak. Hukuki, yasal yollarımıza başvuracağız. Demokratik yollar ne varsa onlara da başvuracağız. Bu işin peşini bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa halk adına bunu yapmaya devam edeceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP