DOLAR 32,5310 0.24%
EURO 34,6262 0.22%
ALTIN 2.489,260,13
BITCOIN 20653330,35%
Siirt
18°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KPSS önlisans sonuçları açıklanıyor! KPSS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı mı?
  • Siirt TV
  • Eğitim
  • KPSS önlisans sonuçları açıklanıyor! KPSS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı mı?

KPSS önlisans sonuçları açıklanıyor! KPSS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı mı?

ABONE OL
03.11.2022 09:05
KPSS önlisans sonuçları açıklanıyor! KPSS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KPSS önlisans sonuçları bugün gün içerisinde ÖSYM tarafından “sonuc.osym.gov.tr” sayfasında açıklanacak. İki yıllık üniversite mezunlarının katıldığı KPSS önlisans sonuçları açıklanmasıyla adayların ASP’leri kullanılarak, KPSSP93 puanları hesaplanacak. Sınav sonuçlarıyla birlikte adaylar aldıkları puanların yanı sıra netlerini de öğrenecek.

Kamuda görev almak isteyen adayların katıldığı KPSS önlisans sınavı 9 Ekim Pazar gerçekleştirildi. Alacakları puanlar ile tercihlerde bulunacak adaylar, ÖSYM’nin verdiği KPSS sonuç tarihini iple çekiyor. KPSS sonuçları 3 Kasım tarihinde açıklanacak.

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS sonuçları, ÖSYM tarafından 3 Kasım’da açıklanacak.

Sonuçlar açıklandığı an ÖSYM’nin sonuç açıklama platformu olan https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden öğrenilebilir durumda olacak. Sınav sonucunu öğrenebilmek için T.C. Kimlik Numaranız ile size özel belirlenen ÖSYM Aday Şifrenizi sisteme girmeniz yeterli olacaktır.

KPSS ÖNLİSANS DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL YAPILACAK

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP