DOLAR 32,7243 -0.16%
EURO 35,1430 -0.01%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21771050,74%
Siirt
35°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Hobbit” Serisinin İzleyiciye Kendini Sevdirmiş Birbirinden Cesur Karakterleri

“Hobbit” Serisinin İzleyiciye Kendini Sevdirmiş Birbirinden Cesur Karakterleri

ABONE OL
20.09.2022 09:10
“Hobbit” Serisinin İzleyiciye Kendini Sevdirmiş Birbirinden Cesur Karakterleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Yüzüklerin Efendisi: Beklenmedik Yolculuk’ adlı kitap 2001’de yönetmen Peter Jackson tarafından  aynı adla beyaz perdeye uyarlanmış ve oldukça beğeni toplamıştı. Diğer iki kitap için de film çeken Jackson, son ‘Yüzüklerin Efendisi’ filminden 9 sene sonra ‘Hobbit’ eserlerini de sinemaya uyarladı ancak ilk filmler kadar beğenilmedi. Ancak bu filmlerin beğenilen bir yanı vardı ki karakterleri. Biz de bu karakterlerin iç dünyasına bir bakış sağladık ve sizin için beğenilme sırasına göre sıraladık. 👇

Not: Spoiler içerir.

Kaynak: https://collider.com/the-hobbit-memor…

Fantastik kurgularıyla bilinen J. R. R. Tolkien’ ın 1954’te yayınlanan “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği” bu üçlemenin ilk eseridir ve fantastik bir dünyanın kapılarını okuyucuya açar.

Ejderhalar, cüceler, elfler, ve büyücüler gibi farklı unsurlarla karşımıza çıktığından, fantastik eser sevenlerin oldukça sevdiği bir seri ‘Yüzüklerin Efendisi’ ve ‘Hobbit’.

“Yüzüklerin Efendisi” serisinden sonra çıkan “Hobbit” serisi ise bu en başta bu maceranın nasıl başladığını gözler önüne seriyor.

‘Hobbit’ serisi İlk seriden 9 yıl sonra seyircinin karşısına çıktı. ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinden çok öncesini anlattığından izlerken ‘Hobbit’ serisiden başlamak izleyecekler için daha doğru olacaktır.

Ancak sonradan gelen bu filmler kötü prodüksiyon nedeniyle iyi çekilemedi ve “Yüzüklerin Efendisi” kadar beğenilmedi.

‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ filminden önce, Peter Jackson’ın ‘Hobbit’ filmleri, J. R. R. Tolkien’in eserlerinin en kötü modern uyarlaması olarak kabul edilmişti. Jackson’ın Guillermo del Toro’dan korkunç bir prodüksiyon devralması nedeniyle, filmler aşırı uzun, konular çok dağınık ve aşırı CGI’dan muzdarip olan bir seri maalesef “Hobbit”.

Filmlerin övgü aldığı bir nokta var ki karakterleri.

Bir veya iki eski karakter dışında, oyuncu kadrosunun çoğu yeni yüzlerdi ve kendilerini izleyicilere sevdirmek için çok  çalışmak zorundalardı. Yürekten performans sergileyen fantastik aktörler veya uygulanılan stratejiler sayesinde de bunu başardılar. 

Biz de ‘Hobbit’ serisinin en sevilen karakterlerini sizin için sıraladık.

10. Beorn

Azog’dan kaçan Gandalf, topluluğu şekil değiştiren Beorn’un evine doğru yönlendirir. Kendisi bazen harika bir adama, bazen de kocaman bir ayıya dönüşür. Cücelerden çok hoşlanmasa da, onu atalarından kalma dağ evinden kovdukları için orklardan daha fazla nefret eder.

Beorn, rolü küçük olsa da, insan ve doğanın uyum içinde ideal bir yaşamı simgeliyor diyebiliriz.

Kendi himayesindeki hayvanlara çok özenli davranır ve toprağına zarar vermeye kalkışanlarla savaşmaktan korkmaz. Ne yazık ki maalesef Beorn’a “Beş Ordunun Savaşı” filminde Bolg’u öldürerek halkının intikamını alma şansı verilmese de, kendisi yine de bütün bir orduyu gaza getirmeyi başarır.

9. Bofur

Bofur, Bifur’un kuzeni, Bombur’un kardeşi ve samimi bir cücedir. Güzel bıyığı ve şapkasıyla birlikte Bofur’un temiz kalbi, üçlemenin en önemli anlarından birini gözler önüne serer. ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’ filminde Bilbo neredeyse grubu terk ederken Bofur onu yakalar ve aralarında samimi bir konuşma geçer.

Bofur, bu konuşmadan sonra cücelerin Bilbo gibi bir yuvaya sahip olmadığını fark eder ve bu durum ona yolculuğa devam etmesi için güç verir.

Bizi yolculuğun öncesine götüren bu film, cüceler Ayrıkvadi’deki elflerin ziyafetini mahvederken Bofur’un bu esnada  eğlenceli bir şarkı söylediği sahne ile Bofur’u akıllara sevimli bir karakter olarak kazıdığını da söylemeden geçmeyelim.

8. Balin

Yönetmen Jackson’ın hayranları, Balin’i Gimli’nin Moria’yı geri almaya çalışan kuzeni olarak hatırlayacaktır. Cüce topluluğunun Yalnız Dağ’ın (Erebor) altında yaşadığını hatırlayan tek cüce olan Balin, Thorin’in güvenilir danışmanı ve arkadaşı olarak karşımıza çıkar.  Balin’in hikayedeki rolü Bilbo’yu ve seyirciyi Thorin’in geçmişi hakkında bilgilendirmek diyebiliriz.

Balin, diğer cücelere nazaran daha fazla ekran süresine sahip ve muhtemelen uzun sakalıyla en geleneksel cüce görünümlü kişi.

Bilbo ile sık sık aynı karede görmek mümkün ve yaşı nedeniyle cüceler ile aralarında büyükbaba-torun benzeri bir ilişki gelişiyor. Aralarındaki bu duygusal bağ Balin’in başına gelenleri hatırladığınızda Bilbo’yla vedalaşmalarını daha hüzünlü kılabilir.

7. Boz Radagast

Dünyayı Sauron’dan korumak için gönderilen beş büyücü arasında en sıra dışı olanı Kahverengi Radagast’tır. Radagast ormanları ve hayvanları saldırılara karşı korur. Bu, Dol Guldur’un harabelerindeki Necromancer’ı keşfetmesini sağlar.

Radagast, diğer sihirbazlara nazaran daha garip bir sihirbaz olarak karşımıza çıkar.

Radagast’ın hayvanlara olan sevgisi kalpleri ısıtan türden. “Dr. Who” dizisinin yıldızı Sylvester McCoyis’in başarılı oyunculuğu, Radagast’ın içindeki gücü keşfetmemize yardımcı olur. Filmde birkaç kez Gandalf’ın yardımına yetişir ve Gandalf’a yeni bir asa bile verir.

6. Dain Demirayak

Demir Tepelerin Efendisi, Thorin’in kuzeni ve birçok savaşın gazisidir. Thorin Yalnız Dağ’ı yeniden ele geçirdiğinde, Dain’e onu istilacılardan ve elflerden korumak adına bir cüce ordusu getirmesi için haber gönderir. Beş ordunun savaşı ve Thorin’in ölümünden sonra Dain, “Dağın Altındaki Yeni Kral” olarak taç giyer.

Dain izleyiciyi üzerinde etki bırakacak devasa bir aksiyon sahnesine sahip, ancak dövüş becerileri, savaşan bir domuz ve Dain’in akıllıca tavrı sayesinde.

Billy Connolly, bir elf kralına ‘sivri kulaklı prenses’ demekten çekinmeyen bir cücedir ve onun böylesine cesaretli olması Thorin’in boğuştuğu binlerce düşünce arasında bir umut ışığı olur. Ne yazık ki, oyuncu Connolly ağır makyajı kaldıramaz ve bu yüzden Dain’in sahnelerinin çoğu kötü yapılmış CGI ile tamamlanır.

5. Bard

Smaug’u öldürmeyi başaramayan Dale Lordu Girion’un soyundan gelen Bard, gemici olarak çalıştığı Laketown’da yaşar. Laketown Efendisi, çocukları için sesini çıkarmasa da, siyasi bir rakip olarak gördüğü Bard’dan nefret eder. Bilbo ve cüceler geldiğinde ise işler daha da karmaşık hale gelir.

Bard’ın rolü, “Yüzüklerin Efendisi” serisindeki Aragorn’un rolüne oldukça benzer bir rol.

Bard’ın soyu geçmişteki  modern bir lider olan büyük bir kralın soyuna dayanır. Ayrıca ailesiyle olan ilişkisi sayesinde kendi kişiliğini oluşturma şansına da sahip olan bir adamdır. Luke Evans, normal bir hayat isteyen ama sürekli maceraya atılan genç bir adam olarak ise sağlam bir performans sergiliyor.

4. Thorin Oakenshield

Büyükbabasının ölümü ve babasının ortadan kaybolmasıyla Thorin Oakenshield, Yalnız Dağ’ın meşru varisi olur. Ne yazık ki gururu ve elflere karşı güvensizliği nedeniyle çok az arkadaşa sahiptir. Bununla birlikte, doğuştan hakkını geri kazanmak ve sağa sola savrulmuş halkına bir ev vermek için her şeyi riske atmaya hazırdır.

Thorin’in filmdeki tasviri kitaplardakinden daha karamsar.

Ancak ‘Beklenmedik Yolculuk’ filminde Bilbo’yu arkadaş olarak kabul ettiğinde samimi bir sahne gözler önüne serer. Richard Armitage oyunculuğuyla, Thorin’in karakterini her açıdan görmemizi sağlıyor ve dahası Thorin’in öfkesi serbest kaldığı her an daha da yükseleyor gözümüzde. Senaristler Thorin’in hikayesinden o kadar çok keyif almış olmalılar ki, ‘Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları’ filminden başlayarak Thorin karakteri neredeyse üçlemenin ana karakteri haline geldi.

3. Thranduil

Legolas’ın babası ve Mirkwood’un hükümdarı Thranduil, topraklarını dışarıdan soyutlayan ve sınırlarının dışında neler olup bittiğini umursamayan bir hükümdar. Ancak, ejderhanın ölüm haberi ona ulaştığında, Laketownadamlarını yiyecek ve askerlerle desteklemeye gider. Ama tabii ki kendisininbir şartı vardır; Bard’ın uzun zamandır imrendiği beyaz değerli taşları almasınayardım etmesini ister.

Thranduil’i bu kadar çekici kılan şey, şimdiki halini şekillendiren travmatik geçmişidir.

Karısını orklara kaptırmanın yanı sıra, ejderhalarla savaşırken aldığı yaraları gizlemek için sihir kullanır. Aktör Lea Pace ağzından çıkan her kelimeyi öyle etkili rolüne aktarır ki, bu da Thranduil’i yaşadığı acılardan dolayı içine kapanan bir karakter olarak seyirciye sunar.

2. Smaug

Hobbitlerin ilk etapta evlerinden kovulmalarının nedeni kuzeyin son büyük ejderi olan Smaug’dur. Thorin’in büyükbabasının hazinesi ile kandırılarak Yalnız Dağ’a getirilen Smaug hazineyi kendisininmiş gibi sahiplenir ve Dale krallığını büyük ölçüde yok eder. Cüceler, Arkenstone’u Smaug’un hazinesinden çalmak için geri döndüğünde, Smaug tüm gazabıyla uyanır.

Smaug, filmin en büyük ejderhalarından biridir ve film onu tüm görkemiyle gözler önüne serer.

Bu, timsahları taklit eden, kertenkeleleri gözlemleyen ve ejderha için Hareket Yakalama (3 boyutlu modelleme için insan veya hayvanların hareketlerini kaydettikten sonra dijital ortama aktarılması) sağlayan Benedict Cumberbatch’e ne kadar teşekkür etsek az. Ayrıca iyi seçilmiş diyaloglar ve Bilbo ile ikonik karşılaşmasının kitaba sadık kalınarak yaratılması sayesinde Smaug’un zekasını da görmüş oluyoruz.

1. Bilbo Baggins

Bu hikayenin Bilbo’su ilk olarak ‘Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği’ filminde karşımıza çıkandan çok farklı bir karakter. Ian Holm’un canlandırdığı macera sever yazarın aksine, Martin Freeman’ın Bilbo’su asla bir maceranın hayalini kurmayan çekingen bir Hobbit’tir. Ancak, yavaş yavaş cesaretini toplar ve yolculuk bitmeden gerçek bir hırsıza dönüşür.

Freeman’ın sessiz oyunculuğu bu filmlerde göze çarpıyor.

Sadece gözlerini yere çevirerek ya da dudaklarını bükmesiyle, Bilbo’nun o anda hissettiği her türlü duyguyu mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Hikayesi filmin alt konuları arasında kaybolurken, ‘Hobbit: Beş Ordu’nun Savaşı’ filmi, Bilbo’nun bu çatışmaya bir son vermek için hayatını riske atmaya istekli olduğunu gösterir ve  izleyiciye iyi kalpliliğini ve özverililiğini hatırlatır. Ve tabii bizlerin de Bilbo’nun karakterine dair bir şeyler öğrenmesine yardımcı olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP