DOLAR 19,2055 0.13%
EURO 20,9471 -0.03%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 541260-1,61%
Siirt

KAR YAĞIŞLI

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EYT başvuru nereden, nasıl yapılır?

EYT başvuru nereden, nasıl yapılır?

ABONE OL
03.03.2023 11:00
EYT başvuru nereden, nasıl yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeden yararlanabilecek milyonlarca vatandaş e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebilecek.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden veya SGK’ye yapılabilecek.

SGK’ya gitmeden, e-devlet üzerinden işlemleri yapmak mümkün. e-Devlet üzerinden izlenecek yol ise şöyle;

e-Devlet arama çubuğuna EYT yazıldığında doğrudan başvuru ekranına yönlendirecek.

*TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana gelecek. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak ve diğer iletişim bilgileri doldurulacak.

*‘Aylık alıyor mu?’ sorusunda da ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı verilecek. Sonraki ‘ileri’ butonuna basılacak ve ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ye gönderilmiş olacak.

GERİYE DÖNÜK ÖDEME YAPILMAYACAK

Geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmayacak ve geriye dönük hak talep edilemeyecek. İlk kez yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık veya emekli aylığı talebi nedeniyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde en son çalışılan özel sektör iş yerinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazine tarafından karşılanacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP