DOLAR 31,1483 0.14%
EURO 33,8277 0.08%
ALTIN 2.037,750,29
BITCOIN 176521410,79%
Siirt

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Yardımcısı Sayan: “Uzaydaki̇ Her Geli̇şmeyi̇ Yakından Taki̇p Edi̇yoruz”
  • Siirt TV
  • Gündem
  • Bakan Yardımcısı Sayan: “Uzaydaki̇ Her Geli̇şmeyi̇ Yakından Taki̇p Edi̇yoruz”

Bakan Yardımcısı Sayan: “Uzaydaki̇ Her Geli̇şmeyi̇ Yakından Taki̇p Edi̇yoruz”

ABONE OL
03.01.2022 16:55
Bakan Yardımcısı Sayan: “Uzaydaki̇ Her Geli̇şmeyi̇ Yakından Taki̇p Edi̇yoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, ““Uzaydaki her gelişmeyi yakından takip ediyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, “Düşük Yörünge Uyduları Üzerinden Genişbant İnternet Hizmeti Sunumuna İlişkin Çalıştay” programına katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada ülke olarak, uydu hizmetlerine yönelik düzenlemelerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve milli teknoloji hamlesi ekseninde sürdürüldüğüne dikkat çeken Sayan, “Kendi uydularımızın yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesi, yurtdışı menşeli firmaların ülkemize hizmet sunumunun da ülkemizde yatırım ve istihdama katkısı ile verilerimizin yurtiçinde kalması esası üzerine şekillendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Sayan, bu alanda yaptıkları çalışmaların altını çizdi. Bakanlık ve BTK olarak “Ülkemizi Uydu Yer İstasyonlarının Merkezi Haline Getirmek” amacı ile Türkiye Uydu Vadisi’ni kurduklarını hatırlatan Sayan, mevzuat ve düzenlemelere de dikkat çekti.

Uydu hizmetleri verilirken bazı şartlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Sayan, “Sunulan hizmetin niteliği gereği, karasal şebekelerle rekabet edebilecek bir teknolojik gelişmeyi işaret etmeleri sebebi ile mevcut şebekelere etkisinin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Hizmet sunmak istedikleri ülkelerin milli güvenlik, kamu düzeni, vatandaşların hakları, hizmet sunum koşulları gibi hususlar bakımından politik ve düzenleyici gereksinimlerine uygun hareket etmeleri de kaçınılmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yardımcısı Sayan, bir de hatırlatma da bulundu. Bazı şirketlerin, sunmayı planladıkları hizmetlere yönelik, ödeme kabul ettiklerini belirten Sayan, “Malumunuz, ülkemizde hizmet sunan şirketler, BTK’nın resmi internet sitesinden yayımlanmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuz tarafından gerekli düzenlemeler yapılarak hizmet sunabilecek şirketler web sitemizde ilan edildiğinde bu hizmetin verilebileceğini söyleyebiliriz. O nedenle vatandaşlarımızın konuya ihtiyatlı yaklaşmaları herhangi bir mağduriyet yaşamamaları açısından önem taşımaktadır” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP