DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21641750,11%
Siirt
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Osmanlı Ve Atatürk Dönemi̇nde Salgın Hastalıklarla Mücadele Paneli̇ Gerçekleşti̇
  • Siirt TV
  • Eğitim
  • Osmanlı Ve Atatürk Dönemi̇nde Salgın Hastalıklarla Mücadele Paneli̇ Gerçekleşti̇

Osmanlı Ve Atatürk Dönemi̇nde Salgın Hastalıklarla Mücadele Paneli̇ Gerçekleşti̇

ABONE OL
04.01.2022 09:16
Osmanlı Ve Atatürk Dönemi̇nde Salgın Hastalıklarla Mücadele Paneli̇ Gerçekleşti̇
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Köşk Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından düzenlenen ‘Osmanlı ve Atatürk Döneminde Salgın Hastalıklarla Mücadele’ adlı panel, gerçekleşti.

Moderatörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Nail Akgül tarafından yapılan panelde, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ayten Can “Atatürk’ün Sağlık Politikaları”, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Tarihçi Seher Büyükbaş ise “Osmanlı Devleti’nde Salgın Hastalıkları”, konularında dinleyicilere bilgi verdi.

Atatürk’ün, cumhuriyeti ilan etmeden önem verdiği öncelikli konular arasında salgın ile mücadelede olduğu belirten Dr. Öğr. Üyesi Ayten Can, “Atatürk, hem Kurtuluş Savaşı mücadelesini hem de salgın hastalıklar ile mücadelesini birlikte yürütmüştür. Toplum sağlığına büyük önem veren Atatürk, bu kapsamda Refik Saydam Hıfzıssıhha Müessesesini kurarak bu konudaki hassasiyetini de ortaya koymuştur.” dedi.

Tarihçi Seher Büyükbaş sunumunda, Osmanlı döneminde görülen salgın hastalıkları, hastalıklarının nerelerden taşındığını ve Osmanlı döneminde salgın hastalıklar ile yapılan mücadeleyi anlattı.

Panelistlerin öğrencilerin sorularını yanıtladığı etkinlik, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Nail Akgül’ün Dr. Öğr. Üyesi Ayten Can’a ve Tarihçi Seher Büyükbaş’a teşekkür etmesinin ardından sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP