Yılbaşı hindisinin kilosu 100 lira

Yılbaşı hindisinin kilosu 100 lira
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEKİRDAĞ’ın Hayrabolu ilçesinde hindi yetiştiriciliği yapan Muzaffer Çetin, yılbaşı öncesi yoğun talep olduğunu söyledi. Hindinin kilo fiyatının 2 kat arttığını belirten Çetin, “Geçen sene kilosunu 50 liradan veriyorduk, bu yıl 100 lira oldu. Hindi, ortalama 6-7 kilo geliyor” dedi.

Hayrabolu’da 15 yıldır hindi yetiştiriciliği yapan Muzaffer Çetin, yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindilere, bu yıl da büyük ilgi olduğunu söyledi. Yetiştirdiği 5 bin hindinin 4 binini satan Çetin, geçen sene kilosu 50 lira olan hindiyi bu yıl 100 liraya sattığını dile getirdi. Bu yıl geçen senelere göre hindiye büyük talep olduğunu söyleyen Çetin, “Satışlarımız çok iyi, çok talep var. 5 bin hindim vardı, 4 bin tanesine sattım. Yılbaşına kadar hepsinin satılacağını söyleyebilirim. Bu kadar erken yoğun talep beklemiyorduk. Yoğun talebin erken gelmesi bizleri sevindirdi. Hindileri kesip, kilo ile satıyoruz. Geçen sene kilosunu 50 liradan veriyorduk, bu yılsa kilosu 100 lira oldu. Bir hindi ortalama 6-7 kilo geliyor” dedi.İyi hindinin, kanatlarının altına bakılarak anlaşılacağını belirten Çetin, “İyi bir hindiyi anlamak için kanatlarının altına bakılması yeterlidir. Eğer sapsarıysa o hindi lezzetlidir. Eğer kanat altı sarı değilse o hindide lezzet olmaz. Kanatlarının altında sarılık yoksa yağ yapmamıştır. Ne kadar yağlıysa o kadar lezzetlidir, besilidir. Hindinin eti sarı olacak, tüy olmayacak. Kazık tüyü olmayacak” diye konuştu.

Devamını Oku

6-7 Aralık THY ucuz bilet kampanyası | THY indirimli bilet hangi tarihler arasında alınır, bitti mi?

6-7 Aralık THY ucuz bilet kampanyası | THY indirimli bilet hangi tarihler arasında alınır, bitti mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

THY zaman zaman indirimli bilet kampanyası ile yurt içi uçuşlarda vatanadşların daha uygun fiyata seyahat etmesie olanak sağlıyor. Türk Hava Yolları yeni ucuz bilet kampanyasını duyurdu. Buna göe vatandaşlar yurt içinde 6-7 Aralık 2022 tarihlerinde alınacak biletlerle ucuza seyahat edebielcek. Kampanya’ya yoğun ilginin olduğu gelen bilgiler arasında. Vatandaşlar kampanyanın bitmesine sayılı saatler kala uvcuz bilet alabilmek için araştırmalarını hızlandırdı.

6-7 Aralık THY ucuz bilet kampanyası

Türk Hava Yolları 6-7 Aralık tarihleri arasında erken rezervasyon kampanyası başlattı. Kampanya ile yurt içi bilet fiyatları 399 TL olacak. İndirimli biletler İstanbul Havalimanı çıkışlı ya da varışlı, yurt içi, tek yön, direkt, Economy kabin uçuşları kapsayacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik uçuşlarda kampanya geçerli olmayacak.

THY indirimli bilet hangi tarihler arasında alınır?

Kampanya 6 Aralık 2022 ve 7 Aralık 2022 tarihlerinde düzenlenen ve seyahat tarihi 26 Nisan 2023 – 14 Haziran 2023 arasında olan biletler için geçerlidir.

THY indirimli bilet kampanyası bitti mi?

Türk Hava Yolları indirimli bilet kampanyası 6-7 Aralık tarihinde olacak. 7 Aralık’tan sonrakampanya sona erecek.

THY indrimli bilet kampanya koşulları

Kampanya 6 Aralık 2022 ve 7 Aralık 2022 tarihlerinde düzenlenen ve seyahat tarihi 26 Nisan 2023 – 14 Haziran 2023 arasında olan biletler için geçerlidir.
Kampanya Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı çıkışlı ya da varışlı, yurt içi, tek yön, direkt, Economy kabin uçuşlarda geçerlidir.
Kampanya kapsamında sunulan ücretler, tek yön ücretlerdir.
Kampanya, Kıbrıs Ercan Havalimanı’na yapılacak uçuşları kapsamamaktadır.
Kampanya sadece Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen tarifeli seferlerde geçerlidir. Sabiha Gökçen Havalimanına yapılan uçuşlarda, Türk Hava Yolları codeshare seferlerde ve AnadoluJet uçuşlarında geçerli değildir.
Kampanya kapsamında sunulan ücretler EcoFly ücret sınıfında 399 TRY, ExtraFly ücret sınıfında 519 TRY, PrimeFly ücret sınıfında 549 TRY’dir.
Rezervasyon ve biletleme işlemi aynı anda tamamlanmalıdır. Kampanya kapsamında belirtilen ücret, rezervasyon yapılmış ancak satın alması tamamlanmamış biletlemelerde geçerli değildir.
Kampanya kapsamında Ecofly ücret sınıfından alınan biletlerde değişiklik ve iptale izin verilmez.
Kampanya kapsamında sunulan ücrete tüm vergi ve harçlar dahildir
Kampanyalı biletler sınırlı sayıdadır ve sınırlı süre içinde kullanılabilir.
Kampanya kapsamında sunulan ücretler diğer indirim haklarıyla birleştirilemez.
Türk Hava Yolları kampanya kural ve koşullarını, tanımları ve diğer bilgileri değiştirme, kampanyayı iptal etme hakkını saklı tutar.
Kampanya, Türk Hava Yolları Çağrı Merkezi, web sitesi ve mobil uygulamasında geçerlidir. Satış ofisleri ve seyahat acentelerinden alınan biletlerin ücretleri değişkenlik gösterebilir.
Kampanya grup rezervasyonları için geçerli değildir.
Kampanya kapsamında 90.000 adet koltuk arz edilecektir.

THY hakkında

Türk Hava Yolları (THY) Türkiye’nin ulusal hava yolu şirketidir. Türk Hava Yolları’nın merkezi İstanbul’dadır. Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar uzanmaktadır. 2015 yılında 61,2 milyon, 2018 yılında 75,2 milyon, 2019 yılında 74,3 milyon, 2020 yılında 28,0 milyon, 2021 yılında 44,8 milyon yolcu taşımıştır.

Amerikalı havacılık derecelendirme kurumu AviRate tarafından 2018 yılında verilen 5 yıldızlı küresel hava yolu ödülünü günümüze kadar taşımakta.

Skytrax’ın 2016 ödüllerine göre arka arkaya 6. kez Avrupa’nın en iyi hava yolu seçilmiştir. Ayrıca pek çok alanda yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları; 127 ülkede, 53’ü iç hat, 287’si dış hat olmak üzere 335 şehir ve 340 havaalanına uçmaktadır. Bu geniş uçuş ağı sayesinde dünyanın en çok ülkesine sefer düzenleyen havayolu unvanına sahiptir.

24 Şubat 2017 yılında yayımlanan kararname ile devlete ait %49,12 oranındaki hissenin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi kararlaştırılmıştır. Hisselerinin %50,88’i halka açıkken %<0,01'ı ise .C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkisindedir.

31 Temmuz 2022 tarihinde 272.275 yolcu taşıyarak tarihinin en yoğun gününü yaşamıştır. .

Devamını Oku

Dinozor türü ‘Spinosaurus’ hem karada hem de suda yaşamış olabilir

Dinozor türü ‘Spinosaurus’ hem karada hem de suda yaşamış olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CNN’in haberine göre, Chicago Üniversitesinde biyoloji ve anatomi profesörü Paul Sereno, ekibiyle Tyrannosaurus rex (T-Rex) dinozorundan çok daha büyük ve uzun olan “Spinosaurus” dinozorlarını inceledi.

Araştırma, sırtında bulunan yelken şeklindeki ince ve büyük çıkıntılarla türleri arasında ayırt edilen Spinosaurusların aslında çok yavaş ve zor yüzdüğünü ortaya koydu. Dinozorların, bu çıkıntıları yüzmek için değil, üstünlük sağlamak ve kur yapmak için kullanmış olabileceği tahmin ediliyor.

Spinosaurusların burun deliklerinin kafatasının daha derininde olmasının, dinozorun kısmen su altındayken bile nefes alabilmesine olanak sağladığı ancak bu türün daha çok karadaki yaşama yatkın olduğu ve su kıyılarında avlandığı belirtildi.

Konuya ilişkin açıklamasında Sereno, “Spinosaurusların düzenli olarak suya girdiğini düşünüyor muyum? Kesinlikle evet ancak bu dinozorların iyi bir yüzücü ve tamamen su altında kalabilme becerisine sahip olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Spinosaurus’un iskeletini bilgisayarlı tomografiyle yeniden inceleyen Sereno,”Dinozorun bacaklarının yalnızca yüzerken denge sağlamak için olmadığını ve onun ağırlığını da desteklediğini tespit ettik.” dedi.

ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki West Chester Üniversitesinde biyoloji profesörü Dr. Frank Fish de araştırma ekibiyle Spinosaurus’un kuyruğunu inceledi.

İnceleme sonucunda dinozorun kemikli ve kaslı kuyruğunun, balina ya da balıkla aynı esnekliğe sahip olamayacağı ifade edildi.

Bu dinozor türüne ait kafatası parçaları, 1915’te Mısır’da Richard Markgraf tarafından bulunmuş ve paleontolojist Ernst Stromer tarafından “Spinosaurus” olarak adlandırılmıştı.

Son yıllarda yayımlanan araştırmalarda Spinosaurusların tamamen suda yaşayan bir yırtıcı olduğu öne sürülmüştü.

Sereno ve ekibi, dinozorun fosilleri üzerinde çalışmış ve Stromer’in orijinal notlarını ve bulgularını ilk olarak 2014’te incelemişti.

Çalışma, eLife dergisinde 30 Kasım’da yayımlandı.

Devamını Oku

Survivor Merve Boluğur kimdir? Merve Boluğur kaç yaşında?

Survivor Merve Boluğur kimdir? Merve Boluğur kaç yaşında?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oyunculuğa ara verip, ağırlıklı olarak Youtube yayını yapan Merve Boluğur, geçen günlerde ilk şarkısı “Şşşttt” adlı parçayı dinleyicilerle buluşturmuştu. Boluğur, dün Nişantaşı’ndaki bir mekanda konser verdi. İşte, çok konuşulan sanatçı Boluğur’a dair merak edilen soruların cevabı…

MERVE BOLUĞUR KİMDİR?

Merve Boluğur, 16 Eylül 1987 yılında İstanbul’da Yugoslav göçmeni bir annenin ve İzmirli bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kadir Has Üniversitesi‘nin hazırlığında kaldı ve bıraktı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü’nde eğitim aldı.

34 yaşındaki oyuncu Merve Boluğur, şarkıcı Murat Dalkılıç‘la 2015 yılında nikah masasına oturmuştu. Çift, 2017 yılında ayrılma kararı vererek boşandı.

Survivor Merve Boluğur kimdir? Merve Boluğur kaç yaşında?

MERVE BOLUĞUR KARİYERİ

2006–2007 yıllarında yayınlanan Acemi Cadı dizisinde Ayşegül adlı bir cadıyı canlandırarak başrol oynadı ve bu sayede tanındı. Oynadığı diğer diziler ise şöyle:

  • 2007 Aşk Yeniden
  • 2009 Kül ve Ateş
  • 2010 Küçük Sırlar
  • 2011 Kuzey Güney
  • 2013 Muhteşem Yüzyıl
  • 2017 İçimdeki Fırtına

Mayıs 2012 yılı itibarıyla bir deodorant markasının reklam yüzü oldu. 2014 yılında dünyaca ünlü bir makyaj markasının ilk Türk marka yüzü oldu. 2017 yılında Murat Dalkılıç’ın Epik isimli albümünde yer alan Boya Gitsin şarkısında Dalkılıç ile düet yaptı. Mart 2018 yılında “Merve Boluğur” adlı kozmetik markasını kurdu ve ilk ürünü kırmızı ruj epey popüler oldu. 2020 yılında kendine ait YouTube kanalını kurdu. 2022 yılında “Şşşşttt” isimli teklisini YouTube kanalından yayınladı.

Devamını Oku

Sağlık Bakanlığı KPSS-2022/11 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM personel alımı sonuçları)

0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sağlık Bakanlığı KPSS-2022/11 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM personel alımı sonuçları)

Sağlık Bakanlığı tarafından 31 bin 183 personel alımı için tercih dönemi bugün sona eriyor. ÖSYM tarafından 30 Kasım’da başlayan tercih dönemi bugün son bulacak. Tercih döneminde sona gelinmesiyle birlikte, sonuçların ne zaman açıklanacağına yönelik tarihler sorgulanmaya başladı. İşte ayrıntılar.

Sağlık Bakanlığı KPSS-2022/11 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM personel alımı sonuçları)

SAĞLIK BAKANLIĞI KPSS-2022/11 TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sağlık Bakanlığı 31 bin 183 sözleşmeli personel alımı (KPSS 2022/11) tercihlerinde sona gelindi ve tercih sonuçları için tarihler araştırılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıllarda tercih döneminin ardından sonuçlar 10 gün içinde açıklanmıştı.

Buna göre; Sağlık Bakanlığı KPSS-2022/11 tercih sonuçlarının Aralık ayının ikinci haftası itibariyle açıklanması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı KPSS-2022/11 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM personel alımı sonuçları)

31 BİN 183 PERSONEL ALINACAK

Sağlık Bakanlığının taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ile 1183 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilecek.

Atama yapılacak 30 bin sözleşmeli sağlık personelinden 15 bin 537’si tıbbi sekreterlerden, 5 bin 831’i ise hemşirelerden oluşacak.

Sağlık Bakanlığı KPSS-2022/11 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM personel alımı sonuçları)

SAĞLIK PERSONELİ KADRO VE BRANŞ DAĞILIMI

Atama yapılacak sözleşmeli sağlık personeli pozisyonların unvan, branş, sayı ve öğrenim düzeylerine göre dağılımları şöyle:

“Biyolog 27 (Lisans), Çocuk Gelişimcisi 98 (Lisans), Dil ve Konuşma Terapisti 41 (Lisans), Diyetisyen 245 (Lisans), Ebe 1470 (Lisans), Fizyoterapist 490 (Lisans), Hemşire 4998 (Lisans), Hemşire 833 (Ortaöğretim), İş ve Uğraşı Terapisti (Ergoterapist) 28 (Lisans), Odyolog 25 (Lisans), Perfüzyonist 25 (Lisans), Psikolog 245 (Lisans), Sağlık Fizikçisi 32 (Lisans), Sağlık Teknisyeni Anestezi 79 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Çevre Sağlığı 15 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni İlk ve Acil Yardım 520 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Laboratuvar 69 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Röntgen (Ortaöğretim) 89, Sağlık Teknikeri Adli Tıp 23 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ağız Diş Sağlığı 304 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ameliyat 147 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Anestezi 460 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Çevre Sağlığı 83 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Diş Protez 98 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Diyaliz 126 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Eczane 196 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Elektronörofizyoloji 25 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Evde Bakım 490 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Fizik Tedavi 177 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri İlk ve Acil Yardım 1098 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri İş ve Uğraşı Terapisi 49 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Laboratuvar 421 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Odyometri 114 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ortopedi 129 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Patolojik Anatomi 49 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Radyoterapi 27 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Röntgen 499 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter 15537 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Yaşlı Bakım 490 (Ön Lisans), Sosyal Çalışmacı 89 (Lisans), Toplam: 7813 (Lisans), 20582 (Ön Lisans), 1605 (Ortaöğretim), Genel Toplam: 30000.”

Sağlık Bakanlığı KPSS-2022/11 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM personel alımı sonuçları)

SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADRO VE BRANŞ DAĞILIMI

Sözleşmeli personel pozisyonların unvan, branş, sayı ve öğrenim düzeylerine göre dağılımları ise şöyle:

“Büro Personeli 400 (Lisans), İstatistikçi 38 (Lisans), Bilgisayar Mühendisi 70 (Lisans), Biyomedikal Mühendisi 116 (Lisans), Çevre Mühendisi 15 (Lisans), Elektrik/Elektronik Mühendisi 10 (Lisans), Endüstri Mühendisi 24 (Lisans), İnşaat Mühendisi 27 (Lisans), Şoför 483 (Ortaöğretim), Toplam: 700 (Linans), 483 (Ortaöğretim), Genel Toplam: 1183.”

Devamını Oku