DOLAR 19,1787 0.03%
EURO 20,9627 -0.02%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 540333-2,65%
Siirt

KAR YAĞIŞLI

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Şişeden gelen tehlike: “Gözünüzden olmayın”

Şişeden gelen tehlike: “Gözünüzden olmayın”

ABONE OL
27.07.2022 12:31
Şişeden gelen tehlike: “Gözünüzden olmayın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz aylarında gazlı içecek tüketimi artarken, şişe kapaklarının açılırken dikkat edilmemesi nedeniyle birçok kişinin gözünden yaralanmasına neden olurken, bazıları da gözünü kaybediyor. Manisa’nın Salihli ilçesinde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seçkin Meriçeli, gazlı içecek şişelerinin iş kazalarından sonra gelen göz yaralanması nedenleri arasında listeyi zorladığını söyledi.

Gazlı içecek kapaklarının kesinlikle çakmak, bıçak, kaşık gibi aletlerle açılmaması gerektiği konusunda uyaran Op. Dr. Seçkin Meriçeli, “Şişe açacağı kullanmadan açmaya çalışmak basınç etkisiyle gözünüze zarar verebilirsiniz. Gazlı içecek kapaklarını açarken dikkat etmek gerekiyor. Şişe kapaklarını çakmak, kaşık gibi aletler ile açmaya çalışmak çok tehlikelidir. Kapağın dikkatsizce açılması şişenin içindeki basıncın etkisiyle fırlayan kapağın göze zarar vermesine neden olmaktadır. Adeta mermi gibi göze gelen gazlı içecek şişe kapağı kalıcı körlüklere neden olmaktadır. Sıkıştırılmış metal şişe kapaklarına bağlı oluşan göz yaralanmalarının önlenmesinde şişe açacağı kullanılması önemlidir. Vidalı çevir, aç kapakların kullanımının yaygınlaştırılması veya şişe açacağı kullanmalıyız” diye konuştu.

“Doğru müdahale hayati önem taşımaktadır”

Göz yaralanmalarında ilk dakikaların hatta saniyelerin bile büyük önem taşıdığına dikkat çeken Op. Dr. Meriçeli, “Özellikle gözde delinmelere ve gözün dışarı çıkmasına neden olabilecek bu gibi kazalar önemli acil olgularının başında gelmekle birlikte, yanlış yapılan her girişim, geri dönüşsüz sonuçlara neden olabileceği için doğru müdahale hayati önem taşımaktadır. Göz yaralanmalarının meydana geldiği kazalarda ilk olarak gözün steril bir mendille veya petle kapatılması gerekir. Göze asla dokunulmamalı ve eğer göze bir şey battıysa kesinlikle çıkartmaya çalışmamalıdır. Aksi takdirde gözün içindeki materyalin dışarı çekilme riski vardır. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” çağrısında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP