DOLAR 19,0519 0.12%
EURO 20,7492 0.2%
ALTIN 1.219,780,00
BITCOIN 5424023,77%
Siirt
15°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞİRKET YÖNETİMİNE KAYYIM ATANMASI

ŞİRKET YÖNETİMİNE KAYYIM ATANMASI

ABONE OL
06.08.2022 20:19
ŞİRKET YÖNETİMİNE KAYYIM ATANMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir şirketin faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar ile ilgili olarak şirkete kayyım atanması yoluna başvurulabilmektedir. Bu tedbire hem soruşturma hem de kovuşturma evresinde başvurulabilmektedir. Şirket yönetimi için kayyım atanması el koymanın özel bir türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kayyım atanması suretiyle şirketin malvarlığı denetim altında tutulmaktadır. Böylece söz konusu şirketin faaliyetleri durdurulmamış şirket çalışanları mağdur edilmemiş ve beraat kararı verildiği taktir de şirket zarara uğramamış olacaktır. Şirket yönetimine kayyım atanması yoluna başvurulabilmesi için aşağıda belirtiğimiz bulunması gerekmektedir.
-Suçun bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmekte olduğu hususunda kuvvetli şüphe nedenlerinin varlığı
-Maddi gerçeğe ulaşılabilmesi için bu tedbire başvurulmasının gerekli olması
-Katalog suçlardan biri işlenmelidir.
İlgili karara hakim veya mahkeme tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Atama kararında yönetim organın karar ve işlemlerinin geçerliliğinin kayyımın onayına bağlı kılındığı veya yönetim organın yetkililerinin ya da yönetim organlarının yetkilileri ile birlikte ortaklık payları veya menkul kıymetler idare yetkilerinin tümüyle kayyıma verildiği açıkça belirtilir.
Kayyım atamasına ilişkin karar ticaret sicili gazetesinde ve diğer uygun araçlarla ilan olunmaktadır.
Yargıç veya mahkemenin kayyım hakkında takdir etmiş olduğu ücret şirket bütçesinden karşılanır. Ancak soruşturma veya kovuşturma neticesinde kovuşturmaya yer olmadığı veya beraat kararı verilir ise ücret olarak şirket bütçesinden ödenen paranın tamamı yasal faiziyle birlikte Devlet Hazinesinden karşılanır.
İlgililer atanan kayyımın işlemlerine karşı görevli mahkemeye Medeni Kanun ve Ticaret Kanunu hükümlerince başvurabilmektedir.
Atanan kayyımların görevleriyle ilgili iş ve işlemlerinden dolayı tazminat davaları Devlet aleyhine açılır. Devlet ödediği tazminattan dolayı görevini kötüye kullanan kayyımlara bir yıl içerisinde rücu eder.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP