Kraliyet ailesinin soyadı merak konusu oldu: İngiltere ile ilgili çok az bilinen gerçek
  • Siirt TV
  • Dünya
  • Kraliyet ailesinin soyadı merak konusu oldu: İngiltere ile ilgili çok az bilinen gerçek

Kraliyet ailesinin soyadı merak konusu oldu: İngiltere ile ilgili çok az bilinen gerçek

ABONE OL
19.09.2022 15:02
Kraliyet ailesinin soyadı merak konusu oldu: İngiltere ile ilgili çok az bilinen gerçek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü 96 yaşında Balmoral Şatosu’nda hayatını kaybetti ve en büyük oğlu Galler Prensi Charles, “Kral III. Charles” adıyla tahtı devraldı. 70 yılını ülkesinin monarkı olarak geçiren II. Elizabeth ve ailesi hakkında en merak edilen şeylerden biri de neden soyadlarını kullanmadıkları.

İNGİLTERE’DE KRALİYETİN SOYADININ TARİHİ

1917’den önce, kraliyet ailesi üyelerinin soyadı yoktu, sadece ait oldukları hane veya hanedanın adı vardı.

Kraliyet ailesinin resmi web sitesine göre, krallar ve prensler tarihsel olarak kendilerinin ve ailelerinin yönettiği ülkelerin adlarıyla biliniyordu. Bu nedenle monarklar imzalarını yalnızca ilk adlarıyla yazardı.

Hanedanların isimleri, aile içindeki rakip bir hizip tarafından miras hattı alındığında veya veraset kadınlar aracılığıyla farklı bir aile koluna geçtiğinde değişme eğilimindeydi.

KRALİYET AİLESİNİN SOYADI NEDİR?

Çocukların soyadlarını babalarından almaları gibi, hükümdarlar da kendi hanelerinin adını babalarından alırlar.

Bu nedenle, Kraliçe Victoria’nın en büyük oğlu Kral VII. Edward, babası Prens Albert’in soyadı olan Saxe-Coburg-Gotha adını taşıyordu.

Bununla birlikte, 1917’de Kral V. George, “Windsor” adını kabul ettiğinde radikal bir değişiklik oldu. Aile adı, Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman karşıtı duyguların bir sonucu olarak Alman soyadlarını değiştirdi ve
‘Windsor’ soyadı olarak seçildi.

Windsor’un kraliyet ailesinin resmi adı olması, 1952’de tahta çıkan Kraliçe II. Elizabeth tarafından da onaylandı. Bunun ardından 1960 yılında, Kraliçe ve eşi Prens Philip, Windsor soyadının, Kral V. George’un tüm erkek ve evli olmayan kadın torunları tarafından kullanılan soyadı olduğu için, doğrudan torunlarının kraliyet ailesinin geri kalanından ayırt edilmesini istediklerine karar verdiler.

Bu nedenle Özel Konsey’de, Kraliçe’nin çocukları ve soyundan gelenlerin Mountbatten-Windsor adını taşıyacağı ilan edildi.

KRALİYET AİLESİ ÜYELERİ NEDEN SOYADLARINI KULLANMIYOR?

Sürekli değişen soyadları nedeniyle kraliyet ailesi bunları kullanmamayı tercih ediyor. Örneğin, şu anki Galler Prensi William ve Sussex Dükü Harry okula giderken, babaları Kral III. Charles’ın o sırada taşıdığı Galler Prensi unvanından türetilen William Wales (Galler) ve Harry Wales (Galler) olarak anılırlardı.

Benzer şekilde, Prens George ve kardeşleri, Prens William’ın önceki Cambridge Dükü unvanından gelen Cambridge soyadını okulda geçirdikleri süre için kabul ettiler.

Kraliyet üyeleri soyadlarını yaygın olarak kullanmadığından, bir kraliyet ailesi üyesinden bahsedilirken unvanı ve adı söylenir.

En az 10 karakter gerekli