DOLAR 28,8737 -0.01%
EURO 31,5223 0.02%
ALTIN 1.889,17-0,01
BITCOIN 1089272-0,24%
Siirt
10°

AÇIK

06:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kız Kulesi, İkinci Mahmut döneminde olduğu gibi özgün haline sadık kalınacak
  • Siirt TV
  • Genel
  • Kız Kulesi, İkinci Mahmut döneminde olduğu gibi özgün haline sadık kalınacak

Kız Kulesi, İkinci Mahmut döneminde olduğu gibi özgün haline sadık kalınacak

ABONE OL
09.09.2022 15:35
Kız Kulesi, İkinci Mahmut döneminde olduğu gibi özgün haline sadık kalınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde Kız Kulesi’nin yıkıldığı yönündeki iddialar gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu iddaların asılsız olduğunu belirtti.

Dezerformasyonla mücadele etmenin zor olduğunu belirten Ersoy; “Kimse merak etmesin Kız Kulesi eskiden nasılsa yine de öyle olacak.”

Çalışmaları yerinde inceleyen Ersoy; “Bütün hataları tespit edip, aşamalı ve kontrollü bir şekilde kaldırıyoruz. Sonrasında yine özgün malzemelerle 2. Mahmut döneminde olduğu gibi, orijinal hali yapılacak” dedi.

AA’da yer alan habere göre; Ersoy, Kız Kulesi’nin 1944’te geçirdiği restorasyonda çimento, beton ve inşaat demiri kullanıldığını söyledi.

Restorasyonda çimentonun etkisi

Ersoy, Kız Kulesi’nin 1944’te geçirdiği restorasyonda çimento, beton ve inşaat demiri kullanıldığına işaret ederek,“Çimento, artık günümüzde Türkiye’deki restorasyonlarda sakıncalı malzeme olarak kabul ediliyor. Betonun içinde kullanılan kimyasal içerikli tuzlar bir korozyona sebebiyet veriyor. Yapıdaki özgün malzemenin de zarar görmesine sebebiyet veriyor. Bu yapılar yüzlerce yıl önce tasarlanıp yapılmış yapılar. Yani üzerindeki yük o zamanki malzemeye göre hesaplanmış. Siz beton ve inşaat demiri kullandığınız zaman, yapının yükünü inanılmaz derecede arttırıyor, olması gereken statik yapısından çok uzak hale getiriyorsunuz.”


“Yapının zaafiyetini biliyoruz”

Bakan Ersoy; “Yapıda orta ve uzun vadede çok ciddi hasarlar oluşturuyor. Bu yapının bir özelliği daha var. Bu bina sadece kara üzerine oturtulmuş bir şey değil. Aslında bir ada platform. Yani yapının bir üst statiği var. Bir de platformun altında, denizin altında bir statiği var. Çok da suçlamak istemiyorum. O dönemde şu anki jeotermal ve lazer tarama teknolojisi yoktu. Radarla yaptığınız taramalarda zaten yapının zafiyetlerini bulabiliyorsunuz” dedi.


18. yüzyılın sonlarındaki görüntüsüne kavuşacak

Yapının balkon terasından yukarı doğru olan kısmın orijinalinde ahşap tasarlandığını vurgulayan Ersoy, farklı yüzyıllarda farklı görüntüsü olan Kız Kulesi’nin, yapılan restorasyon çalışmalarının ardından hakkında bilgi ve belgenin en çok bulunduğu tarih olan 18. yüzyılın sonlarındaki görüntüsüne kavuşacağını aktardı.

“Depreme dayanıklı değil”

Bakan Ersoy, yapılan çalışmalarda hem 1944’deki restorasyon hem de 1999’daki tadilatlarda aslına uygun olmayan eklemelerden arındırıldığının altını çizerek, “Bu betonarme yüzeylerin, sıvaların sökülmesi işlemi yapıldığı zaman, çok daha sıkıntılı bir durumla karşılaşıldı. Görüldü ki beton kolonlar ve kirişler aslında birbirine bağlantılı değil. En büyük sıkıntılardan biri de bu zaten. Yani yapı orta şiddetli bir depremde yıkılmaya oldukça müsait. Binanın bayrak direği dahil betondan yapıldığını ve onun da çatladığını görüyor hocalarımız” değerlendirmesinde bulundu.

Yıl sonunda tamamlanacak

Bakan Ersoy, restorasyonu yıl sonunda tamamlamayı, ocak, şubat aylarında da ziyarete açmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Kız Kulesi de Bakanlığımıza bağlı diğer bütün müzeler gibi Müzekart ile gezilebilecek. Başta Türk halkı olmak üzere, burayı tüm dünyanın ziyaretine açmak istiyoruz. Biliyorsunuz Müzekart sadece Türk vatandaşlarına veriliyor ve fiyatı da 60 lira” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP